PODIJELI

Albanka koja je razvila ChatGPT aplikaciju

CTO tvrtke OpenAI koja stoji iza popularnog ChatGPT-a, Mira Murati trenutno je mnogima najzanimljivija osoba u IT industriji. Inače rođena u Albaniji, svoju karijeru gradi u SAD-u, a njezin interes za umjetnu inteligenciju započeo je 2013. kad se priključila Tesli. Tvrtka je tad radila na softwareu koji bi pomoću umjetne inteligencije upravljao automobilima, odnosno radili su se prototipi samovozećih automobila. Murati se tad zapitala koje su još mogućnosti koje bi nam umjetna inteligencija mogla ponuditi u svakodnevnom životu.

Umjetnu inteligenciju trebamo razvijati svi

Rođena u Albaniji i veteran Tesla-e, gdje je vodila razvoj Modela X.  Nakon Tesle, prelazi u Leap Motion i bavi se virtualnom stvarnošću, da bi konačno 2018. prešla u OpenAI. Murati smatra kako je za bilo kakve proizvode pokrenute umjetnom inteligencijom važno da ih javnost testira. Odnosno, potrebno ih je ispitati uz pomoć krajnjih korisnika.

„Tehnološki napredak možete ostvarivati u vakuumu, bez kontakta sa stvarnim svijetom,“ izjavila je Murati za Fast Company. „No, tada je upitno idete li u pravom smjeru.“

Smatra da razvoj umjetne inteligencije isključivo u laboratorijskim uvjetima dovodi do još većeg šoka javnosti kad proizvod jednom postane dostupan. Kako bi se umjetna inteligencija dobro razvijala, potreban je feedback ljudi. Brzi razvoj umjetne inteligencije kod mnogih je izazvao strahove od nje. Pitaju se što je sposobna, koliko ju je pametno koristiti i razvijati. Dok jedni strahuju od Skyneta, drugi se (puno racionalnije) pitaju što se može dogoditi ako umjetna inteligencija dođe u krive ruke. Mnoge brine i moguće širenje pogrešnih informacija uz pomoć umjetne inteligencije.

Imamo filozofe i etičare u OpenAI, no zbilja mislim da postoje velika društvena pitanja koja ne bi smjela biti samo u rukama nas koji razvijamo te tehnologije,“ izjavila je Murati. „Ovo je jedinstven trenutak u povijesti u kojemu možemo oblikovati društvo. I to ide u oba smjera – tehnologija oblikuje nas i mi oblikujemo nju.“

Dodaje i kako je važno u razvoj umjetne inteligencije uključiti filozofe, sociologe, umjetnice i općenito ljude iz društvenog i humanističkog polja.

 

SPONZORISANO
@ 2024 sva prava CLB consulting
All icons by Icons8