PODIJELI

Ugrožene milijarde ljudi

NAJVEĆE godišnje istraživanje utjecaja klimatskih promjena na zdravlje ljudi utvrdilo je da je u 2020. do 19 posto Zemljine kopnene mase zahvaćeno ekstremnom sušom i upozorilo da klimatske promjene predstavljaju veliku prijetnju sigurnosti hrane, što već pogađa više od dvije milijarde ljudi.

Istraživanje Lancet Countdowna utvrdilo je da je, u usporedbi s povijesnim prosjekom, globalna populacija starija od 65 godina proživjela 3.1 milijardu dodatnih ekstremno toplih dana u prošloj godini.

Veća opasnost od šumskih požara, padaju prihodi zbog ekstremno vrućih dana

Stanovništvo 134 zemlje sada je u većoj opasnosti od šumskih požara nego prije, a milijuni poljoprivrednika i građevinskih radnika gube prihode zbog sve većeg broja ekstremno vrućih dana.

A klimatske promjene stvaraju idealne uvjete za zarazne bolesti poput denga groznice, Zika virusa, kolere i malarije na daleko većim područjima svijeta, uključujući Europu, nego prije samo nekoliko desetljeća.

"Već vidimo štete po ljudsko zdravlje u cijelom svijetu"

"Klimatske promjene su tu i već vidimo štete po ljudsko zdravlje u cijelom svijetu", rekao je Anthony Costello, izvršni direktor Lancet Countdowna.

"Kako se kriza covid-19 nastavlja, svaka se zemlja suočava i s nekim aspektom klimatske krize", rekao je.

Analiza je pokazala da je pet godina s najviše područja pogođenih ekstremnom sušom bilo nakon 2015.

Poremećaj ciklusa vode zbog globalnog zagrijavanja skraćuje vrijeme u kojem biljke dostižu zrelost, što rezultira malim prinosima i povećava pritisak na proizvodnju hrane.

I morska hrana je pod sve većom prijetnjom

Prema Lancetu potencijal prinosa kukuruza, globalne osnovne hrane, već je pao 6 posto u usporedbi s razinama iz 1981.-2010. Pšenica je doživjela pad potencijalnog prinosa od 3 posto, a riža za 1.8 posto.

 

smrtovnice

SPONZORISANO
@ 2024 sva prava CLB consulting
All icons by Icons8